Strona głównaA to ciekaweSENSACJA JESIENI - prequel "Filarów Ziemi" Folletta

SENSACJA JESIENI – prequel „Filarów Ziemi” Folletta

Ken Follett to jeden z tych pisarzy, którzy w dzisiejszych czasach odnoszą największe sukcesy. Jego powieści przetłumaczono na 33 języki, a większość z nich doczekała się miana międzynarodowych bestsellerów.

Mistrz epickich thrillerów. Grubych jak cegła, wciągających czytelnika od pierwszej strony i niedających się odłożyć aż do końca. Jego powieści są jak kinowe blockbustery, tylko że na papierze. Follett uprawia gatunek coraz mniej popularny wśród pisarzy, ale nieustannie poszukiwany przez miłośników soczyście opowiadanych historii. To właśnie historia, którą przedstawiam, jest najważniejsza. Historia i występujące w niej postacie, emocje, zwroty akcji – powiedział Follett w wywiadzie dla „The Huffington Post”. Nigdy nie interesowała go zabawa formą literacką czy eksperymenty z językiem: Dla czytelnika moja książka powinna być jak czyste okno. Patrząc przez nie, widzi świat, który przedstawiam, a nie ozdoby na szybie.

Dzieciństwo i wczesna kariera

Ken Follett urodził się 5 czerwca 1949 roku w Cardiff w rodzinie Martina i Lavinii Follettów. Początkowo kształcił się w Walii, później jednak jego rodzina przeprowadziła się do Londynu i tam Ken ukończył studia filozoficzne w University College. Po studiach pracował jako reporter w małej walijskiej gazecie „South Wales Echo”, a także w „The London Evening News”. W międzyczasie zajmował się także wydawaniem – był zastępcą dyrektora zarządzającego małego londyńskiego wydawcy Everest Book.

Jako dziecko nie oglądał telewizji, nie chodził do kina ani do teatru. Jego rodzice, członkowie prezbiteriańskiej sekty Plymouth Brethren, nie pozwalali czwórce swoich dzieci na „nowoczesne rozrywki, zatruwające mózg”, ale nie kontrolowali ich lektur. Follett od najmłodszych lat karmił się zatem literaturą sensacyjną, z powieściami Iana Fleminga na czele. Nie zrażało go, że ojciec nie potrafił wyjaśnić mu, co to jest martini, które pijał James Bond. Po studiach filozoficznych, które wybrał, aby mieć argumenty w kłótniach z ojcem na temat religii, został na jakiś czas reporterem. Rozczarowany pisaniem o dziurach drogowych, zmienił zawód na redaktora książek, a wieczorami pisał do szuflady opowiadania kryminalne. Później powiedział, że zaczął pisać książki, kiedy potrzebował dodatkowych pieniędzy na naprawę samochodu.

Pierwsze teksty, w tym 10 pierwszych powieści sensacyjnych, wydał pod pseudonimem „Zachary Stone”. Oszczędź swoje imię. Może pewnego dnia napiszesz coś lepszego – poradził mu agent. Miał rację.

Pierwszy sukces

Pierwszą książką, która przyniosła Follettowi popularność, była napisana w 1978 roku „Igła”.To wtedy też autor pierwszy raz podpisał się swoim imieniem i nazwiskiem. Osnuta wokół wydarzeń II wojny światowej powieść do dziś pozostaje jedną z najlepszych w dorobku brytyjskiego pisarza, który w 1979 roku otrzymał za nią Edgar Award w kategorii „najlepsza powieść”. Jej ekranizacja – z Donaldem Sutherlandem w roli głównej – to już klasyk kina szpiegowskiego. Do dziś sprzedano około 10 milionów egzemplarzy tej książki. Przyniosła autorowi sławę, majątek i ustawiła dla niego wygodny fotel na szczycie list bestsellerów na kolejne 30 lat.

Zasiadał w nim niemal za każdym razem, kiedy na rynku pojawiała się kolejna powieść. „Igła”, „Klucz do Rebeki”, „Na skrzydłach orłów” czy „Wejść między lwy” doczekały się ekranizacji kinowych i telewizyjnych. I kiedy po niemal dekadzie ugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym Follett mógł spokojnie odcinać kupony od sukcesu, produkując kolejne sensacyjne pewniaki, postanowił spróbować czegoś nowego. Doszedł do wniosku, że wszyscy z zapartym tchem przeczytają o tym, jak i dlaczego budowano średniowieczne katedry. Wydawcy starali się mu to wybić z głowy, ale Follett był głuchy na perswazje. Jego agent był przerażony. Umówił się więc na spotkanie z drugą żoną pisarza, Barbarą: W tobie ostatnia nadzieja: musisz go powstrzymać. Powieść historyczna? To zrujnuje jego karierę! Na szczęście bardzo się mylił.

Najważniejsza książka w karierze

Źródło: Filmweb.pl

„Filary Ziemi” ukazały się w Wielkiej Brytanii i USA w 1989 roku i natychmiast stały się sensacją wydawniczą. We wszystkich krajach, w których je sprzedawano, zajmowały pierwsze miejsce na liście bestsellerów i do dziś jest to najlepiej sprzedająca się książka Folletta. Akcja powieści toczy się w XII wieku w mieście Kingsbridge w południowej Anglii (dzisiaj to południowa część hrabstwa Devon), w okresie politycznej zawieruchy, bezkrólewia i walki o władzę. Wątek wznoszenia świątyni stanowi tło dla historii społecznej tamtych czasów, obyczajów, sztuki, religii i losów głównych bohaterów.

Nieważne, jak wielki odniesiesz sukces, i tak w pewnym momencie zaczniesz się nudzić. Nawet jeśli wszyscy będą chcieli, abyś pisał ciągle podobne książki. Łatwo jest się temu poddać. Ja szukałem nowego wyzwania. Patrząc z perspektywy czasu, było to mądre posunięcie – podsumował powodzenie „Filarów Ziemi” Follett w wywiadzie dla „The Washington Post”. Uważa, że to najważniejsza książka w jego karierze. Minęło jednak aż osiem lat, zanim zdecydował się napisać jej kontynuację. W „Świecie bez końca” bohaterami są potomkowie bohaterów pierwszej części, ale akcja toczy się 157 lat później, podczas Wojny Stuletniej i plagi dżumy. Autor twierdzi, że sukces tej książki dał mu odwagę, aby zmierzyć się z formą trylogii.

14.09.2020 – europejska premiera „Niech stanie się światłość”

Na podstawie „Filarów Ziemi” w 2010 roku powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta. Główne role zagrali: Ian McShane, Matthew Macfadyen, Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Rufus Sewell i Donald Sutherland. Wydany w 2007 roku „Świat bez końca”, drugi tom sagi, dorównał popularnością „Filarom Ziemi”. I choć kontynuacja dwóch pierwszych części trylogii doczekała się publikacji dopiero jesienią 2017 roku, w pełni zaspokoiła oczekiwania miłośników prozy tego autora i jeszcze zaostrzyła ich apetyty. „Słup ognia”, który opowiada o funkcjonowaniu szpiegów i tajnych agentów w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I, dał im to, za co najbardziej cenią tego autora – fresk historyczny z pełnokrwistymi postaciami, porywającą intrygą i wartką akcją! A sprzedaż trylogii przekroczyła już 60 milionów egzemplarz

Teraz, 30 lat po publikacji bestsellerowych „Filarów Ziemi” Ken Follett ponownie zaprasza do miejsca, które w przyszłości stanie się pełnym namiętności i ambicji miastem Kingsbridge – 100 lat przed tym, gdy Tom Budowniczy zaczął wznosić mury słynnej katedry!

„Niech stanie się światłość” to prequel najpopularniejszej powieści Kena Folletta. Koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery. Anglia, nękana od wschodu przez wikingów i od zachodu przez Walijczyków, pogrąża się w chaosie. Są to czasy końca wieku ciemności i początku wieku światła. Przemoc rządzi niepodzielnie, a rację ma najsilniejszy.

W tych burzliwych czasach splatają się losy trojga jakże różnych bohaterów, którzy rozpaczliwie próbują dojrzeć na horyzoncie światło i sprawić, by świat wydobył się z mroku. Edgar, młody szkutnik, który w napadzie wikingów stracił dom i ukochaną, rozpoczyna życie w nowym miejscu i wykorzystuje swoje zdolności, by uciec od poniżenia i nędzy. Lady Ragna opuszcza rodzinną Normandię, aby poślubić ukochanego mężczyznę. Kiedy dociera do Anglii, szybko przekonuje się, że wśród zupełnie innych obyczajów i ludzi skupionych na walce o wpływy musi uważać na każdy swój krok i mieć nadzieję na przetrwanie. Brat Aldred, ambitny mnich, marzy o stworzeniu biblioteki, za sprawą której jego klasztor stałby się największym centrum nauki w całym chrześcijańskim świecie. Wszyscy troje – każde z innych powodów – będą musieli zmierzyć się z przebiegłym i bezwzględnym biskupem. Złamie on bowiem każde przykazanie, by zdobyć nieograniczoną władzę i bogactwo.

Autor wspiera czytelnictwo

Choć Ken Follett zbudował swoją karierę pisarską na doskonałych thrillerach, to najwięcej serca i pracy wkłada w powieści historyczne. Ostatnie epickie dzieło historyczne Folletta, trylogia Stulecie (obejmująca „Upadek gigantów”, „Zimę świata” i „Krawędź wieczności”), sprzedało się na całym świecie w nakładzie ponad 18 milionów egzemplarzy. Wchodzące w jej skład książki przedstawiają historię XX wieku przez pryzmat losów pięciu rodzin zamieszkujących dwa kontynenty. Wiadomo już, że na podstawie trylogii Stulecie powstanie miniserial. Wieść niesie, że ma być to najdroższa produkcja telewizyjna wszech czasów.

Autor od wielu lat aktywnie wspiera instytucje charytatywne promujące literaturę i walkę z dysleksją. Ken Follett zapłacił 2200 funtów na aukcji charytatywnej, której zwycięzca miał być uhonorowany nadaniem jego nazwiska postaci w książce Terry’ego Pratchetta. W rezultacie w powieści „Straż nocna” z cyklu „Świat Dysku” szefem Gildii Skrytobójców jest dr Follett.

Na swoim koncie ma również powołanie do życia funduszu powierniczego The Follett Trust, zajmującego się zbieraniem pieniędzy na rzecz tych, których nie stać na edukację. Miłość do literatury to nie jedyna słabość autora Igły. Follett jest wielkim entuzjastą muzyki i aktywnie rozwija swoją pasję. W wolnym czasie poświęca się grze w dwóch zespołach muzycznych, w których jest etatowym gitarzystą. Obecnie wraz z żoną, Barbarą, mieszka w położonej w hrabstwie Hertford miejscowości Stevenage. Mają pięcioro dzieci, sześcioro wnucząt i trzy labradory.

Źródło: Wydawnictwo Albatros

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rozmowa z Joanną Łopusińską o powieści "Zero"

Joanna Łopusińska: ZERO, czyli thriller w świecie naukowców

Rozmowa z Joanną Łopusińską o książce "ZERO"
Michał Rzecznik opowiada o Bohdanie Butence

MICHAŁ RZECZNIK: Bohdan Butenko mówił, że książka jest jak sweter

Wydane właśnie rysunki Gapiszona Bohdana Butenki są pretekstem do rozmowy o mistrzu ilustracji z Michałem Rzecznikiem
Grzegorz Kapla, Krwawa Toskania

Grzegorz Kapla: Krwawa Toskania

Grzegorz Kapla, Krwawa Toskania
Nowy tom z serii o Virionie Andrzeja Ziemiańskiego

Andrzej Ziemiański: Virion. Legenda miecza. Krew

Nowy tom z serii o Virionie Andrzeja Ziemiańskiego
Andrzej Ziemiański na Warszawskich Targach Fantastyki

Andrzej Ziemiański: Wszystko napisałem na trzeźwo. Prawie wszystko…

Andrzej Ziemiański na Warszawskich Targach Fantastyki
Katarzyna Kowalewska w studiu Fanbook.tv

Katarzyna Kowalewska: „Zawód spadkobierca” to moja ulubiona książka

Katarzyna Kowalewska: „Zawód spadkobierca” to moja ulubiona książka Katarzyna Kowalewska do pisania książek podeszła na poważnie, bo zaczęła od nauki, jak to robić, na kursie...
Tadeusz Zysk i Marta Mrozińska w studiu Fanbook.tv

Tadeusz Zysk i Marta Mrozińska: Warto czytać fantasy

Tadeusz Zysk i Marta Mrozińska w studiu Fanbook.tv
Antymaterii obawiam się mniej niż Internetu

LEM: W strachu przed antymaterią

Antymaterii obawiam się mniej niż Internetu - cytat z książki "Strach przed antymaterią" S. Lema
0
Would love your thoughts, please comment.x