Strona głównaA to ciekaweGrupa LEGO w hołdzie twórczości Wisławy Szymborskiej

Grupa LEGO w hołdzie twórczości Wisławy Szymborskiej

W setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej (2 lipca) w Krakowie otwarto park imienia słynnej noblistki. Tuż obok w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na odwiedzających czeka także niezwykła niespodzianka przygotowana przez Grupę LEGO – zbudowana z ponad 21 tys. klocków makieta odwzorowująca galę wręczenia Nagrody Nobla sprzed 27 lat.

2 lipca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS) przedstawiciel firmy LEGO Polska Sebastian Szwaczka, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek oraz reprezentujący Urząd Miasta w Krakowie Krzysztof Głuchowski oficjalnie odsłonili konstrukcję, która powstała w ścisłej tajemnicy na zlecenie Grupy LEGO.

Makieta zbudowana z ponad 21 tys. klocków LEGO przedstawia scenę z 10 grudnia 1996 roku, kiedy poetka odebrała z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa wyróżnienie „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Konstrukcja jest także pierwszym punktem na mapie wystawy poświęconej poetce, która pojawi się w MOS jesienią br., dając dzieciom i dorosłym pretekst do zagłębienia się w historię i twórczość Szymborskiej.

– Budowanie z klocków LEGO, podobnie jak poezja, pomaga rozwijać kreatywność oraz abstrakcyjne i niezależne myślenie. Obie te formy są ponadczasowe i znane wszystkim pokoleniom. Dlatego w Grupie LEGO staramy się korzystać z takich okazji jak setna rocznica urodzin polskiej noblistki, by tworzyć ciekawe, przystępne doświadczenia dla dzieci i dorosłych oraz umożliwiać bliższe poznanie tak wyjątkowych postaci jak Wisława Szymborska. Wierzymy, że nauka przez zabawę przybliży młodszym odbiorcom uniwersalną i pełną humoru twórczość poetki – mówi Maciej Seliński, General Manager LEGO na region Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.

Za projekt i budowę makiety odpowiadał Certyfikowany Budowniczy LEGO Mateusz Kustra. Cały proces – od pierwszego pomysłu do złączenia ostatnich klocków – zajął jego zespołowi blisko pół roku.

– Zbudowanie tej makiety było dla mnie ciekawym i osobistym doświadczeniem. Jako młody krakus wraz z rodzicami spotkałem na ulicy panią Szymborską. Było to dla mnie wielkie przeżycie i do dziś tkwi w mojej pamięci. Wtedy nawet nie wyobrażałem sobie, że moją pracą oddam kiedyś hołd jednej z największych Polek – wspomina Mateusz Kustra.

Ważnym wsparciem i członkiem zespołu pracującego nad projektem makiety był prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. Były sekretarz poetki podzielił się fotografiami i anegdotami związanymi z galą wręczenia Nagrody Nobla

– Wisława Szymborska nie znosiła patosu, nie tylko w poezji, ale i w życiu prywatnym. W wierszu Pod jedną gwiazdką pojawia się zdanie: Nie miej mi za złe, mowo, że pożyczam patetycznych słów,/ a potem trudu dokładam, żeby wydały się lekkie, a w liście do Kornela Filipowicza, największej miłości swojego życia, pisała: Kocham Cię, ale się tym nie przejmuj – patetyczne wyznanie przekłuwając igiełką ironii. A może nawet autoironii, bo Szymborska uważała, że prawdziwej ironii zawsze musi towarzyszyć dystans do siebie samej. Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla w sztokholmskiej filharmonii siłą rzeczy była wydarzeniem patetycznym – i wzruszającym dla nas, którzy byliśmy jego świadkami w 1996 roku. Składały się na nie celebra, wyuczone kroki i gesty (które zresztą Szymborska z wdziękiem pomyliła), szyk, elegancja, wzniosłość, powaga monarchii, co dobrze widać na zdjęciach. Co zrobić, żeby przypomnieć tę scenę, ale rozbroić jej patos? Oczywiście odtworzyć ją z klocków LEGO! Klocków, które są jedną z najmądrzejszych i najsympatyczniejszych, a zarazem nieinfantylnych zabawek, jakie kiedykolwiek wymyślono. Dziękuję firmie LEGO Polska, że podjęła i rozwinęła nasz pomysł, i dziękuję panu Mateuszowi Kustrze, bo jego niebywałemu talentowi zawdzięczamy to niepatetyczne przedstawienie – mówi Michał Rusinek.

Mierząca 113 cm szerokości i ważąca blisko 30 kg makieta zawiera ponad 380 minifigurek. Mateusz Kustra ukrył w niej także kilka niespodzianek, które czekają na odkrycie przez zwiedzających. Wśród nich można wymienić: kota z wiersza Kot w pustym mieszkaniu, psa z wiersza Możliwości,; jeden z gości trzyma w ręku cebulę nawiązującą do wiersza Cebula, inny zaś posiada mapę w nawiązaniu do utworu Mapa. Oprócz tych ciekawostek makieta uwzględnia też minifigurki szwedzkiej rodziny królewskiej, znanych naukowców i pisarzy, a także pełen skład orkiestry na balkonie.

Od początku roku Grupa LEGO w kreatywny sposób składa hołd polskiej noblistce. W lutym w trakcie konferencji Fundacji Wisławy Szymborskiej, na której przedstawiono plan obchodów setnych urodzin poetki, zaprezentowano jej portret o wymiarach 40×40 cm, który zbudowano z okrągłych płytek. Obraz z klocków wykonany przez Łukasza Góreckiego odwzorowuje zdjęcie wykonane przez sekretarza Szymborskiej Michała Rusinka w Irlandii.

W marcu na profilach społecznościowych marki LEGO oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej pojawiły się ponadto zdjęcia przedstawiające scenkę z minifigurką poetki na tle biblioteczki, w interpretacji Łukasza Więcka. Ta symboliczna konstrukcja powstała specjalnie z okazji Światowego Dnia Poezji, który wypada 21 marca.

Źródo: materiał prasowy LEGO / Clue PR agency

Fot.: Beata Zawrzel

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Irena Małysa w studiu Fanbook.tv

Irena Małysa: Babia Góra jest moja

Irena Małysa w studiu Fanbook.tv
Terry Hayes w studiu Fanbook.tv

Postanowiłem zarabiać mniej – mówi Terry Hayes

Terry Hayes w studiu Fanbook.tv
Stephen King Im mroczniej, tym lepiej

Im mroczniej, tym lepiej

Stephen King Im mroczniej, tym lepiej
Terry Hayes autor Roku Szarańczy i Pielgrzyma w studiu Fanbook.tv

Terry Hayes: „Rok szarańczy” – szpiegowski thriller z hollywoodzkim rozmachem

Terry Hayes autor Roku Szarańczy i Pielgrzyma w studiu Fanbook.tv
25 maja obchodzimy Dzień Ręcznika na cześć Douglasa Adamsa, autora książki "Autostopem przez Galaktykę".

Dzień Ręcznika

25 maja obchodzimy Dzień Ręcznika na cześć Douglasa Adamsa, autora książki "Autostopem przez Galaktykę".

Wacław Holewiński: A potem już tylko mgła

Wacław Holewiński i jego nowa powieść "A potem już tylko mgła" to szpiegowska historia z czasów powstania styczniowego
"Przypadkiem" - nowość Tima Jamesa, eksperta w dziedzinie komunikacji naukowej

Tim James: Przypadkiem. Jak największe (niezamierzone) odkrycia zmieniły świat

"Przypadkiem" - nowość Tima Jamesa, eksperta w dziedzinie komunikacji naukowej
0
Would love your thoughts, please comment.x