Strona głównaSpotkania autorskieZaproszenie na wykład o wywiadzie

Zaproszenie na wykład o wywiadzie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką wywiadu na wykład otwarty połączony z promocją książki dr. Wojciecha J. Staniuka pt. „Współczesny wywiad HUMINT”.

„Wywiad jest jak rozwiązły kochanek, który uwodzi, wzbudza zaufanie i uzależnia tylko po to, aby okłamać, coś wyłudzić lub nakłonić do czynów nieakceptowanych. Ludzie, na których padł urok wywiadu, są skłonni przekazywać rzeczy i informacje, które narażają ich na skrajne niebezpieczeństwo. W swej pracy jest jak sutener. Wykorzystuje ludzi na różne sposoby. Odkrywa słabości i wszelkie ułomności charakterów, które są podstawą w dalszej manipulacji. Wywiad na równi jest gotowy eksploatować uczciwość prawych obywateli, jak i karygodne czyny przestępców.

Często wywiad świadomie pozwala swoim współpracownikom myśleć, że to oni pogrywają sobie z wywiadem lub też «dyrygują orkiestrą». Ale są to tylko pozory…

Jednak wywiad ma świadomość, iż jego współpracownicy mogą w rzeczywistości pracować dla przeciwnika… Wówczas wywiad z myśliwego może przeistoczyć się w zwierzynę!” – tak widzi kwestię wywiadu autor, oficer polskiego wywiadu, obecnie wykładowca akademicki, który chce dzielić się swoją wiedzą.

Pierwszy nowoczesny podręcznik o wywiadzie

Właśnie idea edukacji, tak młodych, jak też rządzących, przyświecała Wojciechowi Staniukowi, gdy pisał pierwszy nowoczesny podręcznik o wywiadzie osobowym. Tworząc go musiał zręcznie balansować między tym, co wolno napisać, nie zdradzając wiedzy operacyjnej, a tym, co napisać koniecznie trzeba.

Ta publikacja jest zbiorem prac, artykułów, opracowań i refleksji, które autor zgromadził w trakcie wielu lat pracy zawodowej. Wyniki badań terenowych i kwerenda dostępnej literatury stanowią fundament opracowania, które może wesprzeć proces kształcenia studentów kierunków bezpieczeństwa, inżynierii bezpieczeństwa, zarządzania oraz nauk prawnych i administracyjnych.

To naukowe opracowanie na temat funkcjonowania wywiadu osobowego dla przyszłych oficerów, urzędników wysokich i średnich szczebli oraz osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Autor pisze we wstępie:

„Zażarta dyskusja nad koniecznością reformowania służb specjalnych trwa w Polsce już od kilku lat. Wymiana poglądów jest toczona w parlamencie i w mediach, obecna jest także w środowisku akademickim. Niestety, wśród wielu osób zaangażowanych w dyskusję widoczny jest brak podstawowej znajomość problemu funkcjonowania służb specjalnych, a szczególnie roli i miejsca wywiadu w systemie bezpieczeństwa państwa. Zapewne wpływ na to ma odwieczny zwyczaj utajniania przez rządzących wszelkich informacji dotyczących służb specjalnych, co odciska widoczne piętno na jakości dyskusji. Reformę służb należałoby zacząć od merytorycznego przygotowania decydentów szczebla politycznego, aby zminimalizować możliwość wprowadzenia błędnych rozwiązań prawno-organizacyjnych.

Zasadniczym celem powstania niniejszej publikacji jest potrzeba przedstawienia podstawowych zagadnień i reguł, opisujących działanie współczesnego wywiadu. W opinii autora istnieje potrzeba zaznajomienia czytelnika z zależnościami organizacyjnymi, kompetencjami operacyjnymi, możliwymi obszarami działania oraz kierunkami rozwoju instytucji odpowiedzialnej za zdobywanie informacji strategicznych.

Działalność wywiadu nie ogranicza się tylko do dostarczania informacji koniecznych
w procesie kierowania państwem. Prawidłowo zorganizowany i zarządzany wywiad jest zdolny prowadzić „ofensywne zadania o charakterze pozainformacyjnym”, w realizacji których mogą być używane także wybrane elementy sił zbrojnych. Wobec tego kolejnym celem pracy jest apel do decydentów z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z Ministerstwa Obrony Narodowej, aby nauki wojskowe – nauki o wojnie, nauki o konfliktach zbrojnych itp., ponownie trafiły do katalogu dziedzin nauki i dyscyplin naukowych. Od 2019 r. osiągnięcia polskich strategów i dowódców wojskowych, które zajęły poczesne miejsce w historii konfliktów zbrojnych i literaturze wojskowej (m.in. hetmani: Jan Zamoyski, Stanisław Żółkiewski, Stanisław Koniecpolski, Jan Sobieski, marszałek Józef Piłsudski, generałowie: Tadeusz Kościuszko, Józef Bem, Ignacy Prądzyński, Stefan Mossor, Tadeusz Kutrzeba, Władysław Sikorski, Marian Kukiel, Jan Kiwerski, Sylwester Kaliski, itd.), straciły naukowe uznanie (!). Dziedzictwo kilku setek lat polskiego czynu zbrojnego, które powinno być chlubą i dumą narodu, jest traktowane na równi z „bezpieczeństwem w ruchu drogowym” lub „bezpieczeństwem fitosanitarnym”.

Autor chce także zachęcić środowisko akademickie do określenia ram naukowego poznania wiedzy o wywiadzie, konspiracji i szpiegostwie, czyli aktywnościach, których obecność w życiu społeczeństwa polskiego pozwoliła przetrwać cały XIX i XX wiek. Zawarte w treści publikacji przemyślenia i refleksje, odnoszące się do pracy z osobowymi źródłami, agentami, informatorami, sygnalistami itp., są dziedzictwem wielopokoleniowej aktywności organizacji niepodległościowych. Tej wiedzy i umiejętności funkcjonowania w codziennym rygorze konspiracji zazdrości Polakom wielu zagranicznych ekspertów od wywiadu i operacji specjalnych”.

Zachęcamy też do obejrzenia rozmowy z autorem w studiu Fanbook.tv
https://www.youtube.com/watch?v=Oas7WB4G-Tc
Oraz rozmowy, jaką z autorem przeprowadził Robert Cheda w studiu FMC27news
https://fmc27news.com/?s=cheda&post_type=post

Wykład i spotkanie autorskie:

Kiedy: 15 kwietnia, 11:30-13:00

Gdzie: Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu, ul. Traugutta 61A, Auditorium Primum

Wstęp wolny

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką współczesnego wywiadu oraz urzędników wszelkich szczebli. Kwestia wywiadu osobowego staje się coraz bardziej istotna i dotyczy każdego z nas. 

Po wykładzie będzie można kupić książkę i otrzymać autograf autora. 

Redakcja „Fanbook” objęła patronat medialny nad tą książką.

Do nabycia na Fanbook.store

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Ziemiański na Warszawskich Targach Fantastyki

Andrzej Ziemiański: Wszystko napisałem na trzeźwo. Prawie wszystko…

Andrzej Ziemiański na Warszawskich Targach Fantastyki
Katarzyna Kowalewska w studiu Fanbook.tv

Katarzyna Kowalewska: „Zawód spadkobierca” to moja ulubiona książka

Katarzyna Kowalewska: „Zawód spadkobierca” to moja ulubiona książka Katarzyna Kowalewska do pisania książek podeszła na poważnie, bo zaczęła od nauki, jak to robić, na kursie...
Tadeusz Zysk i Marta Mrozińska w studiu Fanbook.tv

Tadeusz Zysk i Marta Mrozińska: Warto czytać fantasy

Tadeusz Zysk i Marta Mrozińska w studiu Fanbook.tv
Antymaterii obawiam się mniej niż Internetu

LEM: W strachu przed antymaterią

Antymaterii obawiam się mniej niż Internetu - cytat z książki "Strach przed antymaterią" S. Lema
Maciek Bielawski Ostatni

Maciek Bielawski „Ostatni”

Maciek Bielawski Ostatni
Lubomir Baker recenzuje "Zero" Joanny Łopusińskiej

Joanna Łopusińska: Zero

Lubomir Baker recenzuje "Zero" Joanny Łopusińskiej
Powieść historyczna pt.: "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu"

Elżbieta Jodko-Kula: Uchronić swój kawałek świata

Powieść historyczna pt.: "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu"
0
Would love your thoughts, please comment.x