Paryż

Krzysztof Lubczyński: Paryż. Przewodnik literacko-historyczny

Jestem zachwycony pomysłem na tę książkę. Połączenie historii miejsc, ulic, placów, mostów, ogrodów, w które obfituje stolica Francji z literackimi wersjami miasta, zbratanie bohaterów historycznych z fikcyjnymi i opisanie ulicy po ulicy, domu po domu, dzielnicy po dzielnicy – to pomysł znakomity. Autor imponuje wiedzą i stworzył dzieło, które budzi szacunek. Wielość postaci i wydarzeń,…

"Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało"

Pierre Bayard „Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?”

„Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?” autorstwa Pierre’a Bayarda to błyskotliwa, przewrotna i prowokująca książka, która kwestionuje nasze podejście do czytania. Bayard, francuski profesor literatury, wciąga czytelników w intelektualną grę, pokazując, że o książkach można dyskutować, nawet jeśli się ich nie czytało. Z humorem i lekkością rozbija mit „czytelniczego obowiązku” i wprowadza czytelników…

Paryż. Przewodnik literacko-historyczny

Krzysztof Lubczyński „Paryż. Przewodnik literacko-historyczny”

„Paryż. Przewodnik literacko-historyczny” to wyjątkowa propozycja dla każdego, kto pragnie odkryć stolicę Francji w nieco inny sposób. Ten przewodnik, napisany z pasją i osobistą fascynacją, prowadzi czytelnika przez ulice, zaułki i zakątki Paryża, oferując nie tylko klasyczne atrakcje turystyczne, ale także literacko-historyczne ciekawostki, które przyciągają uwagę koneserów kultury. Autor dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami i…

Joanna Jurgała-Jureczka i Wachlarz

Joanna Jurgała-Jureczka: Kossakowie i przeklęty wachlarz

Joanna Jurgała-Jureczka w studiu Fanbook.tv opowiada o książce „Kossakowie. Wachlarz” Joanna Jurgała-Jureczka jako historyk literatury od lat opisuje rodzinę Kossaków: słynną artystami malarzami i artystkami słowa. W rozmowie z Magdaleną Mądrzak autorka wyjaśnia, dlaczego zamknięciem tryptyku rozpoczętego przez „Biały mazur” i „Tango” nie jest „Walc”, ale „Wachlarz”. Opowiada też o roli wachlarzy w życiu towarzyskim…

Wzrost czytelnictwa!!! Nieoczekiwany efekt koronawirusa

Wzrost czytelnictwa!!! Nieoczekiwany efekt koronawirusa

Jak podaje magazyn „Fanbook” w marcowo-majowym wydaniu, nie tylko mąka, olej i papier toaletowy, ale także książki okazują się artykułem pierwszej potrzeby w czasie zarazy. Francuska stacja telewizyjna BFM TV donosi, że sprzedaż książki „Dżuma” Alberta Camusa gwałtownie wzrosła. Wiadomość tę potwierdzają wydawcy tej klasycznej powieści, którzy tylko w styczniu tego roku sprzedali we Francji…

Koontz prorokiem

Koontz prorokiem

Amerykański pisarz Dean Koontz wydał w 1981 roku powieść pod tytułem „Oczy ciemności” („The Eyes of Darkness”). Pierwsze polskie wydanie tego thrillera ukazało się w 2009 roku. Wtedy Koontz wystąpił jako Leigh Nichols. Mniejsza jednak o pseudonim, których autor używa wiele, ważne jest, że w powieści tej podał informację o laboratoriach w Wuhan, z których…