Strona głównaA to ciekaweThorgal na znaczku

Thorgal na znaczku

Jak poinformowała Poczta Polska, w ostatnim dniu grudnia ubiegłego roku został wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy w formie bloku o wartości 8 zł z wizerunkiem Thorgala. Na znaczku, kopercie FDC i datowniku FDC przedstawiono wizerunki postaci z komiksu „Thorgal”.


Z technicznego punktu widzenia znaczki wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25 x 43 mm, format bloku: 54 x 86 mm, w nakładzie 100 tys. sztuk. Z tej okazji zostanie wydana również koperta FDC. Autorką projektu znaczka jest Agnieszka Sancewicz.

Historia Thorgala

Thorgal to francuskojęzyczna seria komiksowa stworzona przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Opowiada o przygodach wikinga Thorgala Aegirssona, który stara się chronić swoją rodzinę przed niebezpiecznymi ludźmi i bogami. Fabuła serii utrzymana jest w konwencjach fantasy, science fiction oraz dramatu historycznego i wykorzystuje wiele motywów z mitologii nordyckiej. 

Thorgal ukazał się po raz pierwszy w 1977 r. w odcinkach na łamach belgijskiego czasopisma „Le Journal de Tintin”, a od 1980 r. publikowany jest w indywidualnych tomach przez belgijskie wydawnictwo.

Thorgal po raz pierwszy został wydany w Polsce w 1978 r. w odcinkach na łamach czasopisma „Relax”, a w formie indywidualnych tomów ukazuje się od 1988 r.; obecnym polskim wydawcą jest Egmont Polska.

Nie jeden Thorgal na poczcie

Kajko i Kokosz Poczta Polska
Kajko i Kokosz Poczta Polska

W ubiegłym roku przypadło 50-lecie jednej z najsłynniejszych polskich serii komiksowych – „Kajko i Kokosz”. Z tej okazji Poczta Polska przygotowała wyjątkowe wydawnictwo filatelistyczne: znaczek upamiętniający 50. rocznicę ukazania się w 1972 r. pierwszego paska komiksowego z serii „Kajko i Kokosz” w „Wieczorze Wybrzeża”.

Ten wyjątkowy jubileusz stał się przyczynkiem do zaprojektowania i wprowadzenia do obiegu, w przededniu Dnia Dziecka, specjalnego znaczka. Walor wydany został w bloku. W polu znaczka widniały postaci Kajka i Kokosza oraz smoka Milusia, a w polu bloku znaleźli się Jaga, Łamignat, Lubawa oraz Mirmił. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Marta Motyl: Sztuka świętowania

Rozmowa z Martą Motyl, historyczką sztuki, autorką książek o sztuce, w tym "Sztuki świętowania"

Joanna Jodełka: Najlepszy kryminał egzotyczny

Rozmowa z Joanną Jodełką, autorką kryminałów

Miłka Raulin: Grenlandia bez tajemnic | Fanbook.TV

W tej rozmowie Miłka Raulin opowiada o książce „600 kilometrów lodową pustynią”, którą napisała po trawersie Grenlandii. Mówi, co ją gnało na tak nieprzyjazne...
Lubomir Baker recenzuje "Kopnij w kalendarz" Moniki Wawrzyńskiej

Kopnij w kalendarz

Lubomir Baker recenzuje "Kopnij w kalendarz" Moniki Wawrzyńskiej
Miłka Raulin, 600 km lodową pustynią - recenzja

Miłka Raulin: 600 kilometrów lodową pustynią

Lubomir Baker recenzuje najnowszą książkę Miłki Raulin o trawersie Grenlandii Bywają książki jak wampiry – te wysysają z czytelnika życie, ale bywają książki jak naładowany...
Czytaj i wejdź do gry

Czytaj i wejdź do gry

Fantastyczna akcja promocji czytelnictwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Akcję organizują Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Polską Ligą Siatkówki.  Inicjatywa ma na celu połączenie dwóch...

Robert Kilen: Chcę, by moje książki czytały kobiety

Właśnie ukazał się nowy kryminał Roberta Kilena pt. „10 przykazań”, a jego główną bohaterką jest słynna z nieokiełznanej energii dziennikarka Anna Krolen, która nosi...
"Nie zabijaj" Agnieszki Płoszaj - recenzja

„Nie zabijaj” – Agnieszka Płoszaj

"Nie zabijaj" Agnieszki Płoszaj - recenzja
0
Would love your thoughts, please comment.x