Strona głównaRecenzjaWitajcie w księgarni Hyunam-dong

Witajcie w księgarni Hyunam-dong

Slow- i fastbooki

Jest wiele podgatunków powieści: są romanse, kryminały, fantastyka, ale czytając „Witajcie w księgarni Hyunam-dong” Hwang Bo-reum wymyśliłem zupełnie inny podział. Są mianowicie książki fast- i slow-foodowe. Od razu zastrzegam, że to nie jest podział deprecjonujący którąkolwiek z kategorii. Do fast-booków zaliczamy wszelkie powieści, których zakończenia nie możemy się doczekać i w efekcie zarywamy noce, by je jak najszybciej skończyć. Dostarczają emocji na maksa!

Księgarnia Hyunam-dong

Od slow-booka można się oderwać. Jego lekturę smakujemy długo, odkładamy go na jakiś czas i wracamy, by podjąć czytanie. Taką właśnie powieść napisała młoda pani inżynier i programistka z Korei.

Główną bohaterką uczyniła kobietę, która od dziecka marzyła, by przebywać w pomieszczeniu wypełnionym regałami z książkami. Rodzice wybili jej z głowy te nierealne pomysły, kierując je ku upragnionemu sukcesowi zawodowemu. Jednak Yeong-ju właśnie spełnia swoje marzenie i otwiera księgarnię. Musi się jednak martwić, czy jej księgarnia się przyjmie i czy będzie zarabiała na swoje utrzymanie. Wokół księgarni powoli tworzy się grono ludzi, którzy odnajdują w niej swoje miejsce. Jest tam młody barista, który uczy się komponować i parzyć doskonałą kawę, choć jego rodzice zawsze widzieli go jako pracownika korporacji.

Wiele jest w tej powieści zdań, które pięknie wyjaśniają, jaką rolę może spełniać w naszym życiu książka, z jaką uwagą warto odczytywać myśli autorów i jak bardzo bycie lub niebycie aktywnym czytelnikiem wpływa na naszą postawę. Z drugiej strony jest to opowieść o dojrzewaniu młodego pokolenia Koreańczyków do myśli, że wpajanie dzieciom kultu sukcesu za wszelką cenę oraz oddawanie korporacji całego życia być może nie są najlepszymi decyzjami życiowymi. Jest w tym myśleniu pewna naiwność, wszak na koreańskiej prowincji z pewnością można pracować, jednak praca ta jest nisko płatna i nie wiąże się z życiem w stolicy.

Zaskoczenie

Zaskoczył mnie fakt, że Koreańczycy łączą swój kult pracy z wpływami protestantyzmu. Wydawało mi się zawsze, iż oddanie pracy cechuje tak Japończyków, jak Koreańczyków i jest to ich narodowa cecha. Kolejne zaskoczenie przyniosła liczba śmieciowych umów o pracę. Okazuje się, że większość Koreańczyków, nawet tych zatrudnionych w korporacjach, pracuje na śmieciówkach, a umowa na etat jest niedościgłym marzeniem. Warto jednak mieć w pamięci, że to właśnie dzięki katorżniczej pracy w korporacji główna bohaterka książki może sobie pozwolić na kupno księgarni, jej wyposażenia oraz dwa lata ryzyka braku dochodów.

Polecam tę powieść jako wielopłaszczyznowo ciekawy slow-book.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Jurgała-Jureczka i Wachlarz

Joanna Jurgała-Jureczka: Kossakowie i przeklęty wachlarz

https://youtu.be/jFPF7xRIWT4?si=GSbUNifCgXijb0ar Joanna Jurgała-Jureczka w studiu Fanbook.tv opowiada o książce "Kossakowie. Wachlarz" Joanna Jurgała-Jureczka jako historyk literatury od lat opisuje rodzinę Kossaków: słynną artystami malarzami i artystkami...
Andrzej Pupin i Szepty ciemności w studiu Fanbook.tv

„Szepty ciemności” – elity muszą się bać zwykłych ludzi

https://youtu.be/HpwKHJzPi8w?si=okGuC8UK7NNJXbHX Andrzej Pupin w studiu Fanbook.tv mówi o swojej debiutanckiej powieści pt. "Szepty ciemności" Szepty ciemności” to międzygatunkowa powieść, która łączy powieść detektywistyczną z historią alternatywną...
Magiczne Drzewo ma 15 lat

Magiczne Drzewo ma 15 lat

Bestsellerowa seria Magiczne Drzewo obchodzi w tym roku piętnaste urodziny – z tej okazji wydawnictwo Znak przygotowało ciekawostki o serii, autorze oraz zaczarowanym świecie...
Irena Małysa w studiu Fanbook.tv

Irena Małysa: Babia Góra jest moja

Irena Małysa w studiu Fanbook.tv
Terry Hayes w studiu Fanbook.tv

Postanowiłem zarabiać mniej – mówi Terry Hayes

Terry Hayes w studiu Fanbook.tv
Stephen King Im mroczniej, tym lepiej

Im mroczniej, tym lepiej

Stephen King Im mroczniej, tym lepiej
0
Would love your thoughts, please comment.x