Strona głównaRecenzjaMiłka Raulin: 600 kilometrów lodową pustynią

Miłka Raulin: 600 kilometrów lodową pustynią

Lubomir Baker recenzuje najnowszą książkę Miłki Raulin o trawersie Grenlandii

Bywają książki jak wampiry – te wysysają z czytelnika życie, ale bywają książki jak naładowany akumulator – dają energetycznego kopa i uśmiech na twarzy. Relacja z wyprawy na Grenlandię Miłki Raulin należy do tej drugiej, bardzo rzadko występującej w przyrodzie kategorii.

Zachodziłem w głowę, co drobną, rozsądną kobietę, matkę dzieciom, skłania, by ruszyć na ponad miesięczną wyprawę, podczas której będzie trawestować Grenlandię, ciągnąc za sobą sanie, ważące dwa razy tyle co ona. Czytając o jej wyczynie zrozumiałem, że ona po prostu musi – ten typ tak ma – raz na jakiś czas wyrzucić z siebie nadmiar energii, bo inaczej wybuchnie niczym supernowa.

Ale dość zachwytów nad autorką, czas na zachwyty nad książkę. Jako się rzekło, to relacja opisująca mierzący 600 km trawers Grenlandii, którego Miłka Raulin dokonała w towarzystwie trzech mężczyzn w niecały miesiąc. Ekipa miała jeszcze jednego uczestnika, ale jego wybujałe ego szybko wyeliminowało go z wyprawy. Na szczęście dla autorki.

W tej książce dostajemy bardzo zajmujący i żywy opis przygotowań do wyprawy oraz niebezpieczeństw, przygód i niedogodności, towarzyszących pokonywaniu lądolodu. Gdybym nie wiedział, że autorka jest inżynierem, nigdy bym nie uwierzył, że od młodości nie tworzy powieści, tak wciągająco pisze. Oszałamiającym elementem książki są zdjęcia – są liczne, doskonale opisane i stanowią przemyślane uzupełnienie treści. Rzadko mam wrażenie, że w książce zaplanowano precyzyjnie każdy centymetr kwadratowy każdej strony. Wyraźnie widać wielki szacunek dla czytelnika.

Najszczerzej zachęcam do lektury: poznacie nieźle Grenlandię, doświadczycie mocnych wrażeń, a to wszystko nie wychodząc spod koca.

5 1 vote
Article Rating
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Marta Motyl: Sztuka świętowania

Rozmowa z Martą Motyl, historyczką sztuki, autorką książek o sztuce, w tym "Sztuki świętowania"

Joanna Jodełka: Najlepszy kryminał egzotyczny

Rozmowa z Joanną Jodełką, autorką kryminałów

Miłka Raulin: Grenlandia bez tajemnic | Fanbook.TV

W tej rozmowie Miłka Raulin opowiada o książce „600 kilometrów lodową pustynią”, którą napisała po trawersie Grenlandii. Mówi, co ją gnało na tak nieprzyjazne...
Lubomir Baker recenzuje "Kopnij w kalendarz" Moniki Wawrzyńskiej

Kopnij w kalendarz

Lubomir Baker recenzuje "Kopnij w kalendarz" Moniki Wawrzyńskiej
Czytaj i wejdź do gry

Czytaj i wejdź do gry

Fantastyczna akcja promocji czytelnictwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Akcję organizują Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Polską Ligą Siatkówki.  Inicjatywa ma na celu połączenie dwóch...

Robert Kilen: Chcę, by moje książki czytały kobiety

Właśnie ukazał się nowy kryminał Roberta Kilena pt. „10 przykazań”, a jego główną bohaterką jest słynna z nieokiełznanej energii dziennikarka Anna Krolen, która nosi...
"Nie zabijaj" Agnieszki Płoszaj - recenzja

„Nie zabijaj” – Agnieszka Płoszaj

"Nie zabijaj" Agnieszki Płoszaj - recenzja
Yellowface recenzuje Lubomir Baker

Baker recenzuje: Yellowface

Yellowface recenzuje Lubomir Baker
0
Would love your thoughts, please comment.x