Michel Houellebecq: Uległość

Michel Houellebecq: Uległość

Większość z nas, przynajmniej ta większość, której nie jest wszystko jedno, z niepokojem myśli o nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce. Bez względu na to, któremu kandydatowi kibicujemy, mamy powody do obaw, bo jakoś nie jest u nas dobrze. Wychodząc naprzeciw tym nastrojom postanowiłem przypomnieć książkę, która równo dziesięć lat temu zbulwersowała Europę. „Uległością” autor potwierdził…

Adam Przechrzta: Antykwariat pod salamandrą

Adam Przechrzta: Antykwariat pod salamandrą

Adam Przechrzta Antykwariat pod Salamandrą Ponieważ ukazał się drugi tom nowego cyklu Adama Przechrzty, a nie rekomendowałem Państwu pierwszego, nadrabiam to wielkie niedopatrzenie, prezentując oba w zestawie i z zastrzeżeniem, że trzeba czytać po kolei, czyli najpierw „Antykwariat”. Oba stanowią początek sagi opatrzonej tytułem Mons Viridis Magicus (Magiczna Zielona Góra) i w tym właśnie mieście…

Kara Swisher: Burn book. Technologia i ja: historia miłosna

Kara Swisher: Burn book. Technologia i ja: historia miłosna

Idąc za ciosem, po rekomendowanej już Państwu „Supremacji” Parmy Olson, rzuciłem się na „Burn Book” Kary Swisher, by pozostać blisko Doliny Krzemowej i jej demiurgów, a może raczej krezusów (królów i bogaczy w jednym). Zanim przejdę do recenzji, należą się Państwu dwa wyjaśnienia. Kara Swisher to amerykańska gwiazda dziennikarstwa, zajmująca się branżą nowych technologii od…

Monika Raspen: Babel. Pocałunek śmierci

Monika Raspen: Babel. Pocałunek śmierci

Kobiety w mundurze dziś to oczywistość, ale właśnie mija 100 lat, od kiedy w polskiej policji pojawiły się po raz pierwszy, by pomóc w zwalczaniu handlu żywym towarem. Handel ten kwitł w Europie lat 20. i 30., a Polska była ważnym punktem przerzutowym i terenem łowów. Książka Moniki Raspen „Babel. Pocałunek śmierci” w powieściowej formie…

Migalski

Marek Migalski: Czeska lekcja

Kontrowersja to teraz modna sprawa. Bez niej trudno zostać zauważonym w świecie celebrytów i gadających głów. Marek Migalski – doktor habilitowany, politolog – też postawił na kontrowersję i napisał „Czeską lekcję”. Deklaruje, że chciałby skłonić Polaków do przemyślenia wyborów politycznych i sposobów działania w odniesieniu do czeskiej historii i czeskich metod funkcjonowania. Podszedłem do tej…

Grzegorz Kapla: Miasto moje, a w nim…

Grzegorz Kapla: Miasto moje, a w nim…

Zacznę tę recenzję od górnego „C”: nie czytałem w zeszłym roku równie dobrej literatury pięknej. Teraz to samo w wersji młodzieżowej: Grzegorz Kapla umie w słowa. To książka o Warszawie, pisana z czułością, jaką ma się do kochanej babci czy mamy. Zaś Warszawa według Grzegorza Kapli to ludzie, historia i genius loci – magia, która dzieje się…

Bonda

Katarzyna Bonda: Kolekcjoner lalek

Katarzyny Bondy nie trzeba miłośnikom kryminałów przedstawiać. Każdy z nich/z nas ma ulubionego bohatera: profilera Huberta Meyera, detektywa Jakuba Sobieskiego lub profilerkę Saszę Załuską. Do tej całkiem barwnej kolekcji dołącza teraz policjantka Lena Silewicz. Oczywiście – zgodnie z niepisaną zasadą budowania postaci tropiącej złoczyńcę w kryminale – nie ma lekko. Dlaczego? Ponieważ pochodzi z policyjnej…

Virion

Andrzej Ziemiański: Virion. Ona

Kiedy otworzyłem kolejny tom „Viriona” i przeczytałem pierwsze zdania, zamknąłem książkę czym prędzej.Myślą Państwo, że był to objaw wstrętu? Ani trochę. To był objaw strachu. Przeczytawszy pierwsze zdanie, które brzmiało: „Świat nie kończył się z hukiem ani nawet ze skowytem”, a dalej o wygrywającej na cały głos najlepszej kapeli w mieście, zdałem sobie sprawę, że…

Mosty na Wiśle

Irena Małysa: Mosty na Wiśle

Dawno żaden kryminał nie trzymał mnie w takim napięciu i stanie nieodkładalności książki jak „Mosty na Wiśle”. Autorka wyszła ze strefy komfortu, porzuciła znany cykl babiogórski i napisała fabułę zupełnie odrębną i… znakomitą.Akcja toczy się w Krakowie, w dwóch planach czasowych. Ten dawniejszy to okres, gdy Hans Frank rezydował na Wawelu, a flagi ze swastykami…

Osiecka

Karolina Felberg: Osiecka. Rodzi się ptak

W morzu biografii poświęconych Agnieszce Osieckiej trudno odnaleźć pozycję, która faktycznie wnosi nową jakość. Jednak „Osiecka. Rodzi się ptak”, to książka, która bez wątpienia zmienia tę perspektywę. Nie jest to tylko kolejny zbiór anegdot czy sentymentalnych wspomnień, ale także wnikliwa, kompleksowa analiza początków życia artystki. Karolina Felberg, historyczka literatury i edytorka dzienników Osieckiej, wykonała gigantyczną…

Recenzja książki Jacek Dubois Punkty zbieżne

Jacek Dubois: Punkty zbieżne

Recenzja najnowszego tomu opowiadań Jacka Dubois pt. Punkty zbieżne „Punty zbieżne” Jacka Dubois to najnowszy zbiór opowiadań słynnego mecenasa. Przyznam ze zdumieniem – ten tom nieco różni się od poprzednich. Oczywiście, doświadczenie z sal sądowych autora i jego znajomość tajnych zakamarków ludzkich umysłów są dostrzegalne jak zawsze u tego autora, ale zaskakująco wiele jest tu…