Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja – rewolucja, która stawia twórców pod ścianą

Sztuczna inteligencja (AI) staje się integralną częścią rzeczywistości, oferując rozwiązania, które jeszcze niedawno wydawały się nierealne. Jednak rozwój tej technologii, szczególnie generatywnej AI, budzi liczne wątpliwości – od kwestii prawa autorskiego po ochronę wizerunku. Twórcy z różnych branż alarmują: to, co miało być innowacyjnym narzędziem, coraz częściej zagraża ich pracy i dorobkowi. Książki, które nigdy…

Wielcy (i) dziwacy

Wielcy (i) dziwacy

Wielcy,  wspaniali, ale nie nieludzcy. Autorzy wspaniałych dzieł literatury mieli swoje dziwactwa. Niektóre są po prostu dziwne, niezwykłe, ale niektóre naprawdę przerażające. Oto oni i ich ekscentryzmy. Victor Hugo Chyba niespecjalnie lubił domowy tryb życia, stale ciągnęło go, by wyjść z domu. Dlatego kiedy wiedział, że musi pracować, prosił służącego, by schował mu ubranie. Hugo…

Jak uczyli się wybitni pisarze?

Jak uczyli się wybitni pisarze?

Niekoniecznie ten, kto ma wybitne stopnie w szkole i jest chwalony przez nauczycieli, będzie w przyszłości wybitnym człowiekiem. Mamy dla tych, którym ze szkołą nie po drodze, pewną dozę pocieszenia, choć od razu zastrzegamy, że czym innym jest niechęć do szkoły, a czym innym niechęć do pozyskiwania wiedzy. Przywołujemy tu ankietę, którą przed wojną przeprowadziły…

Członki wielkich Polaków

Członki wielkich Polaków

Jeśli spodziewają się Państwo sensacyjnego tekstu o seksualnych wybrykach naszych wybitnych antenatów, przykro mi, nie spełnię oczekiwań. Opowiadać będę o pewnej formie życia po życiu, jakie przypadło kilku poetom i pisarzom, a z pewnością ich niektórym członkom. W szkole najczęściej poznajemy wybrane fragmenty dzieł wybitnych polskich twórców, mało równocześnie zyskując wiedzy o kolejach ich życia. A szkoda, bo nie wystarczy wiedzieć, że Tuwim…