Strona głównaRecenzjaLubomir Baker recenzuje "Przemytniczki złotych kości" Cezarego Borowego

Lubomir Baker recenzuje „Przemytniczki złotych kości” Cezarego Borowego

Kiedy PRL się sypał, młodzi, przedsiębiorczy ludzie nie mieli szans, by legalnie wydobyć się z szarzyzny, beznadziei i biedy. Dlatego marzeniem wielu była wyprawa na Zachód i praca na czarno. Relacja między złotówką a jakąkolwiek zachodnią walutą sprawiała, że pracując w Niemczech czy we Francji na polu w czasie wakacji student mógł zarobić na mieszkanie czy samochód w Polsce. Dziś wydaje się to niewyobrażalne, ale było prawdziwe. Autor „Przemytniczek” też chciał wyrwać się z siermiężnego PRL-u, ale odważył się na znacznie więcej niż emigracja za pracą po Europie. Wyruszył do Indii, do świata, gdzie prawie nikt z tzw. demoludów nie jeździł, bo to był istny koniec świata, a bilet na samolot kosztował równowartość półrocznych zarobków.

Okazało się, że tak jak on postąpili jeszcze inni Polacy i tam stworzyli świetnie prosperującą grupę przemytniczą. Złote kości, o których mowa w tytule książki, to sztabki złota, a ich przemytem zajmowały się również kobiety i o nich jest ta historia. Autor znał je osobiście, „przewalał” z nimi przez granicę zakazane towary, a po latach spotkał się z nimi i pozwoliły mu opowiedzieć swoje historie. Aż trudno sobie wyobrazić, ile brawury i zimnej krwi musiały wykazać, by same, w zupełnie obcym świecie, w którym kobiety raczej nie bywają samodzielne, podróżować ze szmuglem. Co ryzykowały? Czasem prawie życie, czasem gwałt, a czasem pobyt w hinduskim więzieniu. O tym też znajdziemy na łamach relację, bardzo wierną, bo zapisaną w listach, jakie jedna z bohaterek wysyłała zza krat.

To fascynująca historia zupełnie niesformalizowanej, ale odpowiedzialnej za swoich członków polskiej grupy szalonych, odważnych, nieszablonowo myślących Polaków. Autor uzupełnia ją interesującymi, współczesnymi obserwacjami na temat życia, kultury i historii Indii. Razem ze „Spowiedzią Hana Solo”, czyli opowieścią autora o własnych przeżyciach jako przemytnika, tworzą znakomitą parę reportaży o świecie, który był fenomenem i który bezpowrotnie minął.

Ciekawym uzupełnieniem recenzji Bakera jest wywiad z Cezarym Borowym, przeprowadzony przez redaktor „Fanbooka” Magdalenę Mądrzak. Zapraszamy do oglądania. W księgarni Fanbook.store można zamówić książkę „Przemytniczki złotych kości” z autografem! Ilość egzemplarzy autorskich ograniczona.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rozmowa z Joanną Łopusińską o powieści "Zero"

Joanna Łopusińska: ZERO, czyli thriller w świecie naukowców

Rozmowa z Joanną Łopusińską o książce "ZERO"
Michał Rzecznik opowiada o Bohdanie Butence

MICHAŁ RZECZNIK: Bohdan Butenko mówił, że książka jest jak sweter

Wydane właśnie rysunki Gapiszona Bohdana Butenki są pretekstem do rozmowy o mistrzu ilustracji z Michałem Rzecznikiem
Grzegorz Kapla, Krwawa Toskania

Grzegorz Kapla: Krwawa Toskania

Grzegorz Kapla, Krwawa Toskania
Nowy tom z serii o Virionie Andrzeja Ziemiańskiego

Andrzej Ziemiański: Virion. Legenda miecza. Krew

Nowy tom z serii o Virionie Andrzeja Ziemiańskiego
Andrzej Ziemiański na Warszawskich Targach Fantastyki

Andrzej Ziemiański: Wszystko napisałem na trzeźwo. Prawie wszystko…

Andrzej Ziemiański na Warszawskich Targach Fantastyki
Katarzyna Kowalewska w studiu Fanbook.tv

Katarzyna Kowalewska: „Zawód spadkobierca” to moja ulubiona książka

Katarzyna Kowalewska: „Zawód spadkobierca” to moja ulubiona książka Katarzyna Kowalewska do pisania książek podeszła na poważnie, bo zaczęła od nauki, jak to robić, na kursie...
Tadeusz Zysk i Marta Mrozińska w studiu Fanbook.tv

Tadeusz Zysk i Marta Mrozińska: Warto czytać fantasy

Tadeusz Zysk i Marta Mrozińska w studiu Fanbook.tv
Antymaterii obawiam się mniej niż Internetu

LEM: W strachu przed antymaterią

Antymaterii obawiam się mniej niż Internetu - cytat z książki "Strach przed antymaterią" S. Lema
0
Would love your thoughts, please comment.x