Strona głównaNowościO niepodległości - dla najmłodszych

O niepodległości – dla najmłodszych

W dniu świąt narodowych wielu rodziców i nauczycieli staje zakłopotanych w obliczu prostych pytań dzieci? Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach wydana nakładem HarperCollins Polska we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to książka, która pomoże na nie odpowiedzieć oraz z pewnością zainteresuje nie tylko rodziców, ale także nauczycieli i bibliotekarzy i wskaże dlaczego ważnymi datami w Polsce są 11 listopada, 3 maja, 1 maja, 15 sierpnia, 4 czerwca i 2 maja.

„Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” jako pozycja wpisująca się w kategorię publikacji z dziedziny edukacji patriotycznej i historycznej znakomicie przyda się jako punkt wyjściowy do dyskusji  i spotkań tematycznych związanych z obchodami ważnych polskich świąt narodowych i państwowych. Zawarte w niej informacje historyczne podane są w sposób przyjazny i odpowiedni dla dziecka, zaś świetnie napisane i dowcipne opowiadania Zofii Staneckiej nie tylko bawią, ale też ułatwiają dzieciom zrozumienie, jakie wartości związane są z każdym z tych obchodzonych w naszym kraju świąt.

I tak zbliżająca się data 11 listopada może stać się przyczynkiem do dyskusji o wolności, tożsamości narodowej i historii, a opowiadanie, odwołuje się do znanych dzieciom z doświadczenia sytuacji związanych z własnością, czy niezależnością podczas wspólnych zabaw.

Dodatkowym atutem książki są znakomite ilustracje oraz projekt graficzny. W części historycznej, oprócz rysunków Daniela de Latoura, znajdziemy wyjątkowe zdjęcia ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Samym opowiadaniom również towarzyszą pełne humoru ilustracje, które wzbogacają i uatrakcyjniają przekazywane treści.

W przystępnej i nowoczesnej formie wydawcy zawarli bardzo istotny przekaz o tym, że należy pamiętać nie tylko o edukacji historycznej, rozumianej jako przekazywanie wiedzy o faktach i datach, ale także o edukacji obywatelskiej – czyli przygotowaniu i wychowaniu młodego pokolenia w duchu zrozumienia wartości, które reprezentują święta narodowe, takich jak: wspólna odpowiedzialność za państwo, niepodległość, demokracja czy godność, a także zrozumienia i szacunku dla tradycji i symboli  narodowych.

„Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” to nie tylko wartka narracyjnie i zabawna opowieść o perypetiach dzieciaków, lecz także kompendium wiedzy o naszym kraju i historii demokracji. To pochwała postaw obywatelskich i patriotyzmu. Ta lektura bez zadęcia i z humorem pokazuje, jak ważne są przyjaźń, współpraca, akceptacja i poczucie przynależności do grupy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Marta Motyl: Sztuka świętowania

Rozmowa z Martą Motyl, historyczką sztuki, autorką książek o sztuce, w tym "Sztuki świętowania"

Joanna Jodełka: Najlepszy kryminał egzotyczny

Rozmowa z Joanną Jodełką, autorką kryminałów

Miłka Raulin: Grenlandia bez tajemnic | Fanbook.TV

W tej rozmowie Miłka Raulin opowiada o książce „600 kilometrów lodową pustynią”, którą napisała po trawersie Grenlandii. Mówi, co ją gnało na tak nieprzyjazne...
Lubomir Baker recenzuje "Kopnij w kalendarz" Moniki Wawrzyńskiej

Kopnij w kalendarz

Lubomir Baker recenzuje "Kopnij w kalendarz" Moniki Wawrzyńskiej
Miłka Raulin, 600 km lodową pustynią - recenzja

Miłka Raulin: 600 kilometrów lodową pustynią

Lubomir Baker recenzuje najnowszą książkę Miłki Raulin o trawersie Grenlandii Bywają książki jak wampiry – te wysysają z czytelnika życie, ale bywają książki jak naładowany...
Czytaj i wejdź do gry

Czytaj i wejdź do gry

Fantastyczna akcja promocji czytelnictwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Akcję organizują Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Polską Ligą Siatkówki.  Inicjatywa ma na celu połączenie dwóch...

Robert Kilen: Chcę, by moje książki czytały kobiety

Właśnie ukazał się nowy kryminał Roberta Kilena pt. „10 przykazań”, a jego główną bohaterką jest słynna z nieokiełznanej energii dziennikarka Anna Krolen, która nosi...
"Nie zabijaj" Agnieszki Płoszaj - recenzja

„Nie zabijaj” – Agnieszka Płoszaj

"Nie zabijaj" Agnieszki Płoszaj - recenzja
0
Would love your thoughts, please comment.x