Strona głównaGorące nowościNOWY JORK. OPOWIEŚCI O MIEŚCIE - Magdalena Żelazowska

NOWY JORK. OPOWIEŚCI O MIEŚCIE – Magdalena Żelazowska

Ta książka jest dla mnie wyjątkowa i zajmie szczególne miejsce zarówno w moim sercu, jak i na półce. Być może będę nieobiektywna w jej ocenie, ale dostałam w niej wszystko, czego mogłabym w książce opowiadającej o mieście moich marzeń pragnąć. Okraszona mnóstwem cudownych zdjęć, zabierająca nas w nietuzinkową podróż po jedynym w swoim rodzaju miejscu, które nigdy nie śpi i które zna chyba każdy mieszkaniec globu. Fantastyczna narracja Autorki, która wplata w tę pozycję swoje prywatne odczucia i opowieści, nadaje jej wyrazistości i sprawia, że czyta się ją po prostu fenomenalnie. To propozycja dla każdego, kto chce wyruszyć w niezwykłą, pełną przygód podróż, a na razie ociąga się z kupnem biletu z wielu różnych powodów.

Nie jest to rys historyczny Nowego Jorku. Nie jest to też pamiętnik Autorki. To po prostu książka, która zabiera nas w wiele ciekawych, niekoniecznie znanych miejsc, opowiada o tym, co dobre, piękne, ale i frustrujące i dziwne. Pokazuje codzienność życia w metropolii, wady i zalety, nie upiększa, ale też oddaje hołd temu miastu. Ze wszystkich stron bije nieskrywana fascynacja Autorki Nowym Jorkiem. Nie ukrywa, że ta opowieść toczy się z jej perspektywy, przedstawia nam swoją wizję NYC, z pewnością odmienną od wielu innych. Ale ile oczu widziało Nowy Jork, tyle będzie perspektyw opowieści o nim i nie ma w tym nic dziwnego. To miasto jedyne w swoim rodzaju, podobnie jak mieszkający w nim ludzie i to mamy okazję dostrzec niejednokrotnie w tej książce.

W tej pozycji zauroczyła mnie przede wszystkim jej realność. Nie jest to pean pochwalny dla miasta, raczej osobiste zapiski i wnioski osoby, która tam zamieszkała. Podziwiam odwagę i upór Autorki do tego, by się tam znaleźć, ale też talent i pomysł, by tę książkę napisać. Mnogość cytatów z różnych źródeł uprzyjemnia lekturę i pokazuje wyrywek innych opinii o mieście, które pojawiły się na przestrzeni lat. W książce znajdziemy wiele ciekawych tematów, od poszukiwania miejsca zamieszkania po jedzenie, od mentalności ludzi, po wytrwałą obecność szczurów i insektów dosłownie wszędzie. Czujemy ten pęd, nieokiełznany chaos miasta, jedyne w swoim rodzaju życie, które oferuje Nowy Jork. Ale też wiele zabiera w zamian i o tym też tu mowa. Znajdziemy tu trochę wzmianek historycznych o różnych ludziach i miejscach, ale są one przedstawione w tak intrygujący i ciekawy sposób, że chłoniemy tę wiedzę z zapartym tchem. Moimi perełkami, które tu znalazłam jest wzmianka o człowieku, który tworzy blog Humans of New York, który od długiego czasu śledzę niemal z nabożną czcią oraz świetny opis cmentarza na Hart, który niezmiennie mnie fascynuje i jednocześnie przeraża. Swoistych perełek jest tu o wiele więcej i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Przepiękna oprawa graficzna i dopracowane do ostatniej kropki wydanie tej książki to swoista wisienka na torcie. Uwielbiam takie dopieszczone do granic możliwości i piękne także w środku pozycje, a ta spełnia te wymagania ponad miarę. Zarówno mój zmysł zapalonego czytelnika, jak i wzrokowca zostały w pełni zaspokojone. Dzięki książce dowiedziałam się też wielu ciekawych rzeczy w perspektywie na przyszłość, które z pewnością okażą się pomocne, ale i też mnóstwo ciekawostek z życia miasta na przestrzeni wieków. Tak naprawdę jedynie przeczytanie książki w pełni, dotknięcie jej i zobaczenie wszystkiego co oferuje, odda jej fenomen. Ogromnie polecam.

Wydawnictwo: Luna

Autorka recenzji: Joanna Leszczak

0 0 votes
Article Rating
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Irena Małysa w studiu Fanbook.tv

Irena Małysa: Babia Góra jest moja

Irena Małysa w studiu Fanbook.tv
Terry Hayes w studiu Fanbook.tv

Postanowiłem zarabiać mniej – mówi Terry Hayes

Terry Hayes w studiu Fanbook.tv
Stephen King Im mroczniej, tym lepiej

Im mroczniej, tym lepiej

Stephen King Im mroczniej, tym lepiej
Terry Hayes autor Roku Szarańczy i Pielgrzyma w studiu Fanbook.tv

Terry Hayes: „Rok szarańczy” – szpiegowski thriller z hollywoodzkim rozmachem

Terry Hayes autor Roku Szarańczy i Pielgrzyma w studiu Fanbook.tv
25 maja obchodzimy Dzień Ręcznika na cześć Douglasa Adamsa, autora książki "Autostopem przez Galaktykę".

Dzień Ręcznika

25 maja obchodzimy Dzień Ręcznika na cześć Douglasa Adamsa, autora książki "Autostopem przez Galaktykę".

Wacław Holewiński: A potem już tylko mgła

Wacław Holewiński i jego nowa powieść "A potem już tylko mgła" to szpiegowska historia z czasów powstania styczniowego
"Przypadkiem" - nowość Tima Jamesa, eksperta w dziedzinie komunikacji naukowej

Tim James: Przypadkiem. Jak największe (niezamierzone) odkrycia zmieniły świat

"Przypadkiem" - nowość Tima Jamesa, eksperta w dziedzinie komunikacji naukowej
0
Would love your thoughts, please comment.x