Michel Houellebecq: Uległość

Michel Houellebecq: Uległość

Większość z nas, przynajmniej ta większość, której nie jest wszystko jedno, z niepokojem myśli o nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce. Bez względu na to, któremu kandydatowi kibicujemy, mamy powody do obaw, bo jakoś nie jest u nas dobrze. Wychodząc naprzeciw tym nastrojom postanowiłem przypomnieć książkę, która równo dziesięć lat temu zbulwersowała Europę. „Uległością” autor potwierdził…

Adam Przechrzta: Antykwariat pod salamandrą

Adam Przechrzta: Antykwariat pod salamandrą

Adam Przechrzta Antykwariat pod Salamandrą Ponieważ ukazał się drugi tom nowego cyklu Adama Przechrzty, a nie rekomendowałem Państwu pierwszego, nadrabiam to wielkie niedopatrzenie, prezentując oba w zestawie i z zastrzeżeniem, że trzeba czytać po kolei, czyli najpierw „Antykwariat”. Oba stanowią początek sagi opatrzonej tytułem Mons Viridis Magicus (Magiczna Zielona Góra) i w tym właśnie mieście…

Romans z happyendem – Katarzyna Fiołek o ucieczce w Bieszczady

Romans z happyendem – Katarzyna Fiołek o ucieczce w Bieszczady

Jeśli marzysz, by rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – ten wywiad jest dokładnie dla Ciebie. Zasubskrybuj nasz kanał, zostaw komentarz i łapkę w górę! Pretekstem do rozmowy jest najnowsza książka Katarzyny Fiołek „Tam, gdzie czeka spokój” – poruszająca opowieść dla kobiet, które potrzebują oderwać się od codzienności i zatopić w świecie emocji, piękna i…

Kara Swisher: Burn book. Technologia i ja: historia miłosna

Kara Swisher: Burn book. Technologia i ja: historia miłosna

Idąc za ciosem, po rekomendowanej już Państwu „Supremacji” Parmy Olson, rzuciłem się na „Burn Book” Kary Swisher, by pozostać blisko Doliny Krzemowej i jej demiurgów, a może raczej krezusów (królów i bogaczy w jednym). Zanim przejdę do recenzji, należą się Państwu dwa wyjaśnienia. Kara Swisher to amerykańska gwiazda dziennikarstwa, zajmująca się branżą nowych technologii od…

Monika Raspen: Babel. Pocałunek śmierci

Monika Raspen: Babel. Pocałunek śmierci

Kobiety w mundurze dziś to oczywistość, ale właśnie mija 100 lat, od kiedy w polskiej policji pojawiły się po raz pierwszy, by pomóc w zwalczaniu handlu żywym towarem. Handel ten kwitł w Europie lat 20. i 30., a Polska była ważnym punktem przerzutowym i terenem łowów. Książka Moniki Raspen „Babel. Pocałunek śmierci” w powieściowej formie…

Chmielarz

WOJCIECH CHMIELARZ: NIE PISZĘ KSIĄŻEK POD EKRANIZACJĘ

„Przestańmy udawać, że nie oceniamy książek po okładce” – mówi Wojciech Chmielarz w studiu Fanbook.tv, komentując nowe wydanie serii z Jakubem Mortką. Wojciech Chmielarz zapytany, jak udało mu się osiągnąć sukces na wydawniczym rynku, sporo mówi o roli szczęścia oraz uporu. Komentuje skutki presji sprzedawców książek, którzy wymuszają na autorach pisanie coraz szybciej i coraz…

Grzegorz Kapla: Miasto moje, a w nim…

Grzegorz Kapla: Miasto moje, a w nim…

Zacznę tę recenzję od górnego „C”: nie czytałem w zeszłym roku równie dobrej literatury pięknej. Teraz to samo w wersji młodzieżowej: Grzegorz Kapla umie w słowa. To książka o Warszawie, pisana z czułością, jaką ma się do kochanej babci czy mamy. Zaś Warszawa według Grzegorza Kapli to ludzie, historia i genius loci – magia, która dzieje się…

Andrzej Ziemiański: Virion. Ona

Andrzej Ziemiański: Virion. Ona

Virion i Luna. Te dwa imiona wiele zmieniają. Na przykład historię świata. Oto nadchodzi czas ostatecznego rozstrzygnięcia. Nadchodzi dzień, który będzie tym ostatnim. Świat nie skończy się jednak z hukiem ani nawet ze skowytem. Tego dnia końcowi świata towarzyszyć będzie doskonała muzyka najlepszej kapeli w mieście. Wojny wywiadów, przepowiednie popychające do samobójczych misji, pojedynki, o…

Książka

Książka pod choinkę

Znowu święta i coroczny dylemat – co kupić na prezent. Okazuje się, że książka to jeden z najpopularniejszych podarunków. W końcu, czy może być coś lepszego niż chwila z dobrą lekturą w świątecznym nastroju? Pewnie tak, ale książka (zwłaszcza trafnie wybrana) zawsze jest dobrym wyborem. Według badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru…

Mosty na Wiśle

Irena Małysa: Mosty na Wiśle

Dawno żaden kryminał nie trzymał mnie w takim napięciu i stanie nieodkładalności książki jak „Mosty na Wiśle”. Autorka wyszła ze strefy komfortu, porzuciła znany cykl babiogórski i napisała fabułę zupełnie odrębną i… znakomitą.Akcja toczy się w Krakowie, w dwóch planach czasowych. Ten dawniejszy to okres, gdy Hans Frank rezydował na Wawelu, a flagi ze swastykami…

Recenzja książki Jacek Dubois Punkty zbieżne

Jacek Dubois: Punkty zbieżne

Recenzja najnowszego tomu opowiadań Jacka Dubois pt. Punkty zbieżne „Punty zbieżne” Jacka Dubois to najnowszy zbiór opowiadań słynnego mecenasa. Przyznam ze zdumieniem – ten tom nieco różni się od poprzednich. Oczywiście, doświadczenie z sal sądowych autora i jego znajomość tajnych zakamarków ludzkich umysłów są dostrzegalne jak zawsze u tego autora, ale zaskakująco wiele jest tu…